لوگوی ماد
0

سبد خرید شما خالی است.

0

برای مشاهده لیست وارد شوید...

مشاهده محصولات فروشگاه

کارگاه آموزشی

مدیریت منابع انسانی

(از گزینش تا جانشین پروری کارکنان)

( ویژه مدیران ارشد)

تهران 10 الی 12 آذرماه

ظرفیت هر کارگاه فقط 25 نفر می باشد.
هر کارگاه به مدت 12 ساعت (سه روز متوالی)عصر ها از ساعت 16 الی 20 و روزهای جمعه از ساعت 9 الی 13 برگزار می گردد.
تبریز13 الی 15 آذرماه
مشهد 18الی 20 آذرماه
اصفهان21 الی 23 آذرماه
شیراز28 الی 30 آذرماه

 

مقدمه:

دانش غالب مدیران از مدیریت منابع انسانی، صرفا به استخدام و اخراج نیروی انسانی و بعضا نیز به تشویق و تنبیه ختم می شود. در زمانه ای که بهره وری شرکتها مستقیما به مهارت و انگیزه نیروی انسانی وابسته است، مدیریت صحیح نیروی انسانی می تواند سرنوشت دیگری برای شرکت ها رقم بزند. به قول اداوارد دمینگ (بنیانگذار مدیریت کیفیت در دنیا)، 95% مشکلات سازمانی به سیستم سازمانی و 5% نیز به کارکنان مربوط می شود. آنچه در تور سراسری مدیریت منابع انسانی به مدیران ارشد سازمانها آموزش داده خواهد شد، اصولی کاربردی از دانش و تجربه مدیریت نیروی انسانی در ایران می باشد. امیدواریم که در این کارگاه های دو روزه بتوانیم، به مدیران سازمانها کمک کنیم، تصمیمات شایسته تری در حوزه منابع انسانی اتخاذ نمایند.

آنچه به شما خواهیم آموخت:

طراحی ساختار منابع انسانی در سازمان

کاهش خطاهای گزینش کارکنان

آموزش و جامعه پذیری کارکنان تازه استخدام شده

رهبری و انگیزش کارکنان امروزی

تفویض اختیار،توانمندسازی و جانشین پروری کارکنان

طراحی ساختار منابع انسانی:

قبل از هر اقدام در خصوص گزینش کارکنان، شغل مورد نظر می بایست از دو جهت تعریف شود. نخست این که این شغل چیست؟ چه تعریفی دارد؟ شرح وظایف شغل کدامند؟ این شغل چه مسئولیت هایی دارد؟ چه اختیاراتی دارد؟ چه شرایطی دارد؟ از چه کسی دستور می گیرد؟ به چه کسی دستور می دهد و …؟

موارد بسیار زیادی را دیده ایم که نیروی کار، چند روز پس از استخدام به کارفرمای خود اعتراض می کند که چرا وظایفی که اخیرا به من ارجاع می دهید روز اول در مورد آن صحبت نکرده بودید؟ یا اینکه من مگر چند تا رئیس دارم؟ فلانی هم به من دستور می دهد؟ و …

دوم اینکه شخصی که قرار است این شغل را احراز کند، نیز باید دقیقا مشخص شود که از نظر سن، جنسیت، مهارتها، شخصیت، تحصیلات و ….  حائز چه شرایطی باشد.

اگر تک تک مشاغل را به صورت فوق تعریف نمایید  و روابط آنها را نیز مشخص کنید، ساختار منابع انسانی در سازمان شکل می گیرد. گزینش، حقوق و دستمزد، ارزیابی عملکرد و … همگی بر اساس ساختار منابع انسانی صورت خوهد گرفت.

خطاهای گزینش:

گزینش نادرست با آموزش درست، جبران نخواهد شد. با راهکارهای انگیزشی نیز بدتر خواهد شد. فرآیند گزینش در غالب سازمانها  یا بر اساس معرفی دوستان و آشنایان انجام می گیرد،  و یا  به یک مصاحبه 10 دقیقه ای خلاصه می شود. در گزینش نیروی انسانی عمدتا دو خطای  رایج رخ می دهد. خطای اول (خطای آلفا) جذب افراد فاقد شرایط است و خطای دوم (خطای بتا) رد افراد واجد شرایط. در گزنیش اصولی این خطاها به حداقل ممکن خواهد رسید.

آموزش و جامعه پذیری کارکنان تازه استخدام شده:

غالب کارفرمایان از اینکه کارکنانشان مطابق میل و خواسته های آنها عمل نمی کنند ، نافرمانی می کنند، و به قوائد سازمان احترام نمی گذارند، گله مندند. عمده این مشکلات، به مسئله آموزش مربوط می شود. منظور از آموزش و جامعه پذیری کارکنان ، فرایند انتقال باورها، ارزش ها ، اعتقادات، قوانین و … سازمان به کارکنان تازه استخدام شده است. آموزشی که روز اول استخدام، ارائه می شود، اگر همان آموزش بعد از دو ماه ارائه شود، اثر بخشی به مراتب کمتری خواهد داشت. تقریبا در تمامی کسب و کارهای کوچک و متوسط هیچ برنامه و سیاست تعریف شده ای در حوزه آموزش کارکنان وجود ندارد. در سازمانهای بزرگ نیز اجرای برنامه های آموزشی غیر هدفمند، نوعی اتلاف بودجه سازمانی است. آموزش کارکنان، به معنای سخنرانی و تذکر و نصیحت و برگزاری کلاسهای آموزشی  نیست. در واقع آموزش کافی نیست، باید یادگیری اتفاق بیافتد. یادگیری موثر نیز اصول و نکاتی دارد که مدیران باید آن را بیاموزند.

رهبری و انگیزش کارکنان:

اکثر مدیران در سازمانها رفتارهای رئیس مابانه دارند و معمولا  به همین خاطر، تعارض های بین کارگر و کارفرما در اکثر سازمانها بالاست. راهروهای ادارات کار در تمامی استانها و شهرستانها مملو از کارکنانی است که از دست مدیران خود می نالند و حال آنکه مدیران همان کارکنان دیدگاهی کاملا متفاوت دارند. رهبری یعنی ترغیب کارکنان به انجام دادن درست کارها بدون اجبار و تنبیه و دوربین مداربسته و ترس و پورسانت و …

تجربیات اکثریت مدیران در این زمینه ها کاملا شخصی است و به هیچ وجه قابل تعمیم به بقیه شرکت ها و سازمانها نیست.  دانش اکثریت مدیران از انگیزه یعنی عواملی مثل پاداش که باعث افزایش میل آنها به کار کردن می شود. به عنوان یک نکته اصولی باید عرض کنیم که انگیزه در کل چیزی نیست که بتوان به کسی داد. انگیزه در درون هر فردی نهفته است. انگیزش یک فرایند پیچیده ایست که عملکرد آن از فردی به فرد دیگر و از سازمانی به سازمان دیگر متفاوت است. تحقیقات بسیار زیادی در دنیا ثابت کرده اند که پاداش های مادی در بلند مدت، موجبات انگیزش کارکنان را فراهم نمی کند.  بهتر است مدیران این نکته را بدانند که انگیزه ذاتا در درون تمامی افراد وجود دارد،  فقط کافی است آن راکشف کنند و موانع آن را در سازمان حذف نمایند.

جهت ثبت نام در این کارگاه های آموزشی بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

دکمه سبز2

لوگوی ماد

تمامی حقوق این سایت برای موسسه آموزش عالی آزاد ماد است و کپی برداری از آن پیگرد قانونی دارد.