لوگوی ماد
0

سبد خرید شما خالی است.

0

برای مشاهده لیست وارد شوید...

مشاهده محصولات فروشگاه

5 قدم موثر و کاربردی در مدیریت نیروی انسانی

دسته بندی ها : آخرین مقالات, مدیریت منابع انسانی 23 تیر 1397 ehsan shaabani 1684 بازدید

5-قدم-موثر-و-کاربردی-در-مدیریت-نیروی-انسانی-ب

نویسنده : دکتر علی جمشیدی

قدم اول: ساختار نیروی انسانی را به درستی مشخص نمایید.

قبل از هرگونه استخدام نیرو، حتما ساختار نیروی انسانی، شامل عناوین شغلی، شرح وظایف مربوط به هر شغل، رابطه هر شغل با بقیه مشاغل، شرایط شغلی از قبیل ساعات کار، امکانات، حقوق و مزایا، مسئولیت های مربوط به هر شغل، اختیارات و … را مشخص نمایید. غالب تعارض های بین کارکنان و کارفرمایان از همینجا شروع می شود.

قدم دوم: در گزینش نیروی انسانی دقت زیاد کنید.

گزینش بد، با آموزش خوب جبران نخواهد شد. گزینش بد با حقوق و دستمزد خوب هم جبران نخواهد شد. گزینش بد، با هیچ چیزی قابل جبران نیست. برای گزینش نیرو، به یک مصاحبه 15 دقیقه ای اکتفا نکنید. برای یک گزینش خوب باید تعداد داوطلب ها زیاد باشد، بنابراین آگهی های استخدام را مدت دار تر کنید و از همه کانال ها برای فراخوان جذب نیرو استفاده کنید. استفاده از آزمون های شغلی استاندارد، استفاده از تست های شخصیت شناسی، و مصاحبه های استاندارد می تواند گزینش را موثر تر کند.

قدم دوم: بعد از گزینش صحیح باید ، آموزش های مناسب ارائه دهید.

منظور از این آموزشها، آموزشهای رسمی و کلاس وار نیست، بلکه توجیه کارکنان تازه استخدام شده در مورد ارزشها، هنجارها، قوانین، آداب و اصول کار است. این آموزشها باید دقیقا در اولین روز استخدام ارائه شود. اگر همین آموزشها را شش ماه بعد از استخدام ارائه دهید، حتما با مقاومت کارکنان مواجه خواهید شد. بنابراین خیلی مهم است که در نخستین روزهای استخدام چه آموزشهایی را به کارکنان ارائه می نمایید.

قدم سوم: فرهنگ سازمانی را مدیریت کنید.

از اینجا به بعد، این فرهنگ سازمانی است که تعیین کننده نوع رفتارهای کارکنان است. باورها و نگرش ها و هنجارها و رفتارهای کارکنان، روی تک تک کارکنان تاثیر مستقیم دارد. سازمان را از شر افرادی که مدام در حال تزریق نگرشهای منفی به سایرین هستند، خلاص کنید. در مورد نگرشها مدام با کارکنان صحبت کنید. به رفتارها و نمادها و جزئیات دقت کنید و مواظب باشید فرهنگ سازمانی به چه سمتی در حال حرکت است.

قدم چهارم: انگیزه ایجاد کنید.

حقوق و دستمزد مناسب و به موقع، کافی نیست. قوانین و مقررات مشخص و مدون هم نه تنها کافی نیست بلکه بعضا می تواند نتیجه عکس داشته باشد. خودتان را در مقام یک رهبر ببینید و مدام کارکنان را به عملکرد های بالاتر ترغیب نمایید. برای آنها الگو سازی کنید و همیشه انتظارات بالاتری برای آنها بیان کنید. ثابت کنید که به آنها اعتماد دارید، در تصمصم گیری ها آنها را مشارکت دهید و اطمینان حاصل کنید که قدم به قدم رشد کردن را تجربه می کنند.

قدم چهارم: جانشین پروری کنید.

هیچ سازمانی نباید به کارکنانش وابسته باشد. کارکنان نباید این احساس را بکنند که با رفتن آنها، سازمان شما مختل خواهد شد. برای این کار، لازم است که سیستم سازمانی را در بخش های مختلف ایجاد کرده باشید و فرایند ها و دستورالعمل ها و سیستم بایگانی دقیقی داشته باشید. اجازه ندهید در سازمان بایگانی شخصی بوجود آید.

جهت شرکت در دوره آموزشی فشرده( 16 ساعته ) مدیریت نیروی انسانی در شیراز اینجا را کلیک کنید.

ehsan shaabani

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  لینک کوتاه :
  لوگوی ماد

  تمامی حقوق این سایت برای موسسه آموزش عالی آزاد ماد است و کپی برداری از آن پیگرد قانونی دارد.