0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

چرا با nlp مخالفم؟

دسته بندی :توسعه فردی, مقالات 23 تیر 1401 1167

دکتر علی جمشیدی

در طول قریب به 10 سالی که سپاه اودیسئوس از جنگ شکست خورده ترووا در حال بازگشت بودند، چالش ها و موانع متعددی در طول مسیر، این لشکر شکست خورده و سرگردان را تهدید می کرد. یکی از عجیب ترین چالش ها، موجوداتی افسانه ای بودند که در سواحل صخره ای زندگی می کردند. موجوداتی با بالاتنه ای شبیه یک زن، که موهایی مشکی و بلند و سینه هایی برجسته دارد و پایین تنه ای شبیه ماهی. صدای زیبا و افسونگرانه و ظاهری به شدت اغواکننده این موجودات، هر بیننده ای را محسور خودشان می کرد. ملوانان ادیسئوس با دیدن این موجودات چنان غرق تماشای آنها می شدند که مسیر کشتی به کلی فراموش می شد! حتی اودیسئوس دستور می داد مسیر کشتی را به سمت آنها تغییر دهند، تا بتوانداز نمای نزدیک تر آنها را تماشا کند. وقتی کشتی به نزدیکی ساحل می رسید، صخره های ساحل، بدنه کشتی را سوراخ می کردد، کشتی آسیب می دید و امکان ادامه مسیر دیگر میسر نبود.

ادیسئوس از باهوش ترین پادشاهان یونان باستان است. راه حلی که به ذهن اودیسئوس می رسد این است: در گوش ملوان ها موم بریزید تا هیچ صدایی را نشوند و من را هم با بندهایی بسیار محکم به ستون بادبان ببندید تا دستانم به اهرم تنظیم بادبان نرسد!

این راه حل جواب داد و سپاه ادیسئوس توانست، به مسیر خود ادامه دهد!

وقتی کتاب خلق رفتارهای ماندگار اثر مارشال گلدسمیت را بازکردم، انتظار داشتم تیترهایی در باب مدیریت افکار و ذهن ببینم، اما عنوان فصل سوم من را شگفت زده کرد: محیط!!!

مارشال گلدسمیت بعد از 40 سال تفحص در مدیریت رفتار، توسعه فردی و روانشناسی کاربردی، در ابتدای فصل 3 این کتاب می نویسد:

“اغلب ما بدون آگاهی از اینکه محیط چگونه رفتارمان را تغییر می دهد، زندگی را سپری می کنیم. هنگامی که در آزادراهی شلوغ دچار “خشم جاده” می شویم، علتش این نیست که ما هیولایی جامعه ستیزیم، بلکه به این دلیل است که شرایط زودگذر قرار گرفتن پشت فرمان، در میان رانندگان عجول و گستاخ، باعث تغییر سلوک خودسرانه ما در مواقع عادی می شود. ما نادانسته خود را در محیطی پر از ناشکیبایی، رقابت جویی و خصومت قرار داده ایم، که رفتارمان را تغییر می دهد”.

برای عموم انسان ها، باور این جمله فروید که 95% رفتارهای ما نشات گرفته از ناخودآگاه ماست و عقل، تنها تعیین کننده 5% از رفتارهای ماست، دشوار است! اما واقعیت همین است: محیط تعیین کننده است!
کنترل ذهن عملا بسیار دشوار و شاید بتوان گفت غیر ممکن است. کنترل ذهن برای اینکه غذای کمتری بخوریم، زمانی که سر سفره ای رنگارنگ نشسته ایم، کار ساده ای نیست. کنترل ذهن برای اینکه نوشابه گازدار مصرف نکنیم، در زمانیکه نوشابه مشکی و تگری کوکا جلوی دیدگان مان چشمک می زند، بی فایده است. کنترل رفتار یک کودک برای عدم استفاده از موبایل زمانیکه بازیهای هیجان انگیزی روی آن نصب شده و مدام جلوی چشمان اوست، آب در هاون کوبیدن است …

تصور کنید سخنران مراسم بسیار مهمی هستید که از ماهها قبل در تدارک آن بوده اید، و دقیقا نیم ساعت قبل از سخنرانی شما، خبر درگذشت یکی از عزیزان به گوش تان می رسد. چقدر می توانید خودتان را کنترل کنید که که با همان شور و نشاط و هیجان قبلی سخنرانی تان را ایراد کنید؟ اصلا می توانید؟
داستان اودیسئوس و نظریه مدیریت محیط مارشال گلدسمیت، یک راه حل بسیار ساده اما اثرگذار دارد: دو ساعت قبل از سخنرانی، به هیچ تماسی پاسخ ندهید و نیم ساعت قبل از سخنرانی گوشی تان را خاموش کنید!
مدیریت محیط یعنی انتخاب رفتارهایی که می تواند، ما را از شر یک انتخاب دشوار تر رها سازد!!! و این همان تئوری انتخاب ویلیام گلسر است!

انتخاب گزینه ساده ای که ما را وارد فرایند انتخاب گزینه های دشوارتر نسازد، مفهوم ساده و بی نقصی از استراتژی است. ویلیام گلسر معتقد است محیط سرنوشت ما را رقم می زند، اما ما همواره قدرت انتخاب داریم و برده دست و پا بسته ی محیط نیستیم. ان ال پی  می خواهد به ما بگوید که روی چیزی کنترل داشته باشیم (ذهن)، که عملا ما روی آن هیچ کنترلی نداریم، در حالیکه متخصصان رفتار از جمله ویلیام گلسر و مارشال گلدسمیت معتقدند که اگر ما روی آن 5% (عواملی که تحت کنترل ماست) تمرکز کنیم، سرنوشت ما نیز تغییر خواهد کرد.

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه:
برای مشاوره و راهنمایی اینجا کلیک کنید.