لوگوی ماد
0

سبد خرید شما خالی است.

0

برای مشاهده لیست وارد شوید...

مشاهده محصولات فروشگاه

برخی از نشانه های رفتاری افراد با عزت نفس ضعیف

دسته بندی ها : آخرین مقالات, توسعه فردی 6 دی 1397 ehsan shaabani 2374 بازدید

عزت نفس در یک کلمه یعنی احساس ارزشمندی.

عزت نفس، اساسی ترین خصیصه ی روانشناختی یک انسان است که بصورت قدرتمندی عموم رفتارهای ما را کنترل می کند.

در این یادداشت صرفا به برخی از مهمترین نمودهای رفتاری افراد با عزت نفس پایین می پردازیم.

1. اگر 999 جمله محبت آمیز به این افراد بگویید و یک جمله ای که احیانا توهین آمیز باشد و یا به مذاق آنها خوش نیاید، اینها فقط آن یک جمله را می فهمند و درک می کنند و آن را فراموش نخواهند کرد.

البته اگر صحبت های شما به شکل های مختلف قابل تفسیر باشد، این افراد بدبینانه ترین تفسیر را از صحبت های شما خواهند داشت. و مدام می خواهند به شما ثابت کنند که شما به آنها توهین و یا بی احترامی کرده اید! در مقابل افراد با عزت نفس بالا، عکس این رفتار می کنند.

2. چون خودشان را با دیگران مقایسه می کنند، بنابراین مدام در صدد یافتن نقاط ضعف دیگران هستند و برچسب های منفی به دیگران می زنند و به همین خاطر این افراد کیفیت روابط اجتماعی بسیار پایینی دارند.

3. قانون ثابت عزت نفس این است: احترام به خود و دیگران. افراد با عزت نفس بالا احترام ویژه ای برای خود قائل هستند، جسم خود را دوست دارند، به امور شخصی خود از قبیل برنامه غذایی، استراحت و خوابیدن، بهداشت شخصی و … ارزش فوق العاده ای قائل هستند. به اطرافیان خود اعم از اعضای خانواده، همکاران، شهروندان و …  نیز به عنوان یک انسان ارزشمند نگاه می کنند و برای آنها نیز احترام زیادی قائل هستند. در مقابل افراد با عزت نفس پایین، در امور شخصی خود بسیار بی نظم، برنامه غذایی نامنظم، بهداشت شخصی نامناسب، و … دارند و اطرافیان خود را نیز ابزارهایی برای اهداف خود می پندارند.

4. تقریبا با هیچ چیز خوشحال نمی شوند. این افراد چون از درون ، رضایتمندی را درک نمی کنند، در شرایط مختلف دلایلی پیدا می کنند که نارضایتی خود را نشان دهند. بنابراین مدام غر می زنندو بهانه می آورند.

5. معمولا هیجانی عمل می کنند، دنبال جلب توجه دیگران هستند و مدام نقش عوض می کنند، بلکه دیده شوند. در جلسات مدام اظهار نظر می کنند و اغلب نیز مخالفت می کنند چون می خواهند  ثابت کنند که وجود دارند.

ریشه اغلب رفتارها، موفقیت ها و شکست ها، و برخی از مهمترین ویژگیهای شخصیتی از جمله خلاقیت، اعتماد به نفس، ریسک پذیری، صبر و پشتکار، و … به مسئله عزت نفس بر می گردد.

عزت نفس هدیه ای است که در سنین زیر هفت سال توسط محیط خانوادگی به ما داده می شود و در سنین بالا چندان قابل تغییر نیست، گرچه با تمرین و ممارست و در بلند مدت می توان آن را بهبود داد.

نویسنده: دکتر علی جمشیدی

 

ehsan shaabani

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  لینک کوتاه :
  لوگوی ماد

  تمامی حقوق این سایت برای موسسه آموزش عالی آزاد ماد است و کپی برداری از آن پیگرد قانونی دارد.