0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

اشتباهات فاحش مدیران در مدیریت منابع انسانی

دسته بندی :مدیریت منابع انسانی 12 بهمن 1398 2348

[vc_row][vc_column][vc_column_text]اکثر مدیران تازه کار برای استخدام، گزینش و استخدام به جهت پیشروی در بازار و بدست آوردن موقعیت مناسب، دست به اشتباهات جبران ناپذیری می زنند که بد نیست این سری اشتباهات مدیران منابع انسانی را با هم بررسی کنیم

اشتباه شماره یک

❎بی توجهی به آموزشهای بدو استخدام

اولین اشتباه از اشتباهات مدیران منابع انسانی تازه کار انجام می دهند اینست که: آموزشهایی که در بدو استخدام به افراد داده می شود، اگر همان آموزشها بعد از سه ماه ارائه شود، نتیجه موثری نخواهد داشت. مقاومت افراد در مقابل دستورالعمل ها و قوانین سازمان در روزهای نخست بسیار کمتر است و از این جهت روزهای نخست فرصت بسیار خوبی است برای انتقال باورها، ارزشها، اصول، هنجارها، قوانین و دستورالعمل های سازمانی به کارکنان جدید.

افراد تازه استخدام شده می بایست در روزهای نخست در مورد هنجارها و قوانین سازمان، آموزشهای موثری را دریافت کنند. البته این آموزشها باید همراه با الگوسازی، و حمایت های مدیران ارشد باشد. آموزشهای بدو استخدام باید توسط فرهنگ سازمانی نیز حمایت شود، یعنی آنچه به کارکنان جدید گفته می شود، باید توسط کارکنان قبلی در سازمان در حال اجرا باشد وگرنه درصورتیکه بین آموزشها و انچه در سازمان اتفاق می افتد مغایرتی وجود داشته باشد، کارکنان جدید، رفتار کارکنان سابق را ملاک عمل قرار خواهند داد، نه توصیه ها و آموزشهای مدیر را.

اشتباه شماره دو از اشتباهات مدیران منابع انسانی

❎استفاده از پاداش، پورسانت، جایزه، و… به عنوان ابزارهایی برای #انگیزش_کارکنان

مدیران منابع انسانی بهتر است این نکته را بدانند که #انگیزه اساسا دادنی نیست. انگیزه از درون افراد نشات می گیرد . در واقع انگیزه چشمه ای است که در دل همه افراد وجود دارد، کافی است موانع آن برداشته شود. رفتارهای رئیس مابانه، نگاه از بالا به پایین، #تشویق و #تنبیه های غیر اصولی، بکارگیری افراد در جای نامناسب، ساختار سازمانی مشکل دار، سیستم حقوق و دستمزد نابرابر، عدم مشارکت کارکنان در تصمیم گیری همه و همه موانعی هستند که بر سر راه انگیزش کارکنان قرار دارند. با برداشتن این موانع و مدیریت راهبرانه سازمان، #خلاقیت، ابتکار عمل، وجدان کاری، #تعهد_سازمانی و … روز به روز در سازمان بیشتر و بیشتر خواهد شد.

اشتباه شماره سه از اشتباهات مدیران منابع انسانی

❎اکتفا کردن به یک مصاحبه 15 دقیقه ای در گزینش افراد

گزینش بد، با آموزش خوب، جبران نخواهد شد. گزینش بد با حقوق و دستمزد خوب نیز جبران نخواهد شد. گزینش بد تقریبا با هیچ چیزی قابل جبران نیست. در گزینش کارکنان معمولا دو نوع خطا رخ می دهد. خطای آلفا (جذب افراد فاقد شرایط) و خطای بتا ( رد افراد واجد شرایط). برای اینکه یک گزینش صحیح و اصولی اتفاق بیافتد باید فرایندی اصولی برای آن طراحی شود، #کارمندیابی مناسبی برای آن انجام پذیرد، آزمونها و #مصاحبه های معتبر برگزار شود، و در نهایت #ارزیابی دقیقی از عملکرد فرد در روزهای نخست صورت بگیرد. تحقیقات نشان میدهد مصاحبه های گزینش احتمال موفقیت‌شان فقط ۲٪ است. پس بهتر است یک فرایند گزینش اصولی طراحی کنید.

اشتباه شماره چهار از اشتباهات مدیران منابع انسانی

❎استخدام ، بدون اینکه ساختار سازمانی طراحی شده باشد.

غالب مدیران بدون اینکه شغل را تعریف کرده باشند، شرایط احراز ان را مشخص کرده باشند، شرح وظایف، اختیارات، روابط، ملاک حقوق و دستمزد، و … را تعیین کرده باشند، افراد را استخدام می کنند.
چون شغل مربوطه خوب طراحی نشده است، برای گزینش نیز هیچ معیار خاصی وجود ندارد، و طبیعتا بعد از مدت کوتاهی اختلافات بین کارکنان و کارکنان با مدیر شروع می شود.

اشتباه شماره  پنج از اشتباهات مدیران منابع انسانی

❎ عجله در استخدام و درنگ در اخراج

همیشه سعی کنید به کندی استخدام و به سرعت اخراج کنید. در مواقع اگر به این نتیجه رسیدید که فرد باید اخراج شود، در اخراج او تعلل نکنید.

سخن آخر: اگر از این دسته مقالات استخدام و اخراج و موارد مرتبط به کسب و کار را دوست دارید مطالعه کنید پیشنهاد می کنم حتما از پیشنهاد پایین صفحه استفاده کنید!

نویسنده : دکتر علی جمشیدی – اینستاگرام موسسه ماد[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][cdb_box_content][vc_column_text]

فرصتی ویژه فقط مدیران کسب و کار

نقشه گنج کسب و کارتان را تهیه کنید!

مطالب تاپی در انتظار شماست!

همین الان کتاب نقشه یادگیری را از قسمت پایین با ۲۴ درصد تخفیف و با ارسال رایگان پستی تهیه کنید!

این پیشنهاد فقط تا پایان ماه است!

[/vc_column_text]

[/cdb_box_content][/vc_column][/vc_row]

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه:
برای مشاوره و راهنمایی اینجا کلیک کنید.