لوگوی ماد
0

سبد خرید شما خالی است.

0

برای مشاهده لیست وارد شوید...

مشاهده محصولات فروشگاه

راهکارهایی جهت افزایش عزت نفس

دسته بندی ها : آخرین مقالات, توسعه فردی 18 فروردین 1398 ehsan shaabani 1218 بازدید

دقت نمایید اگر پیامدهای عزت نفس پایین را معکوس کنید، عزت نفس افزایش پیدا نمی کند. مثلا کاهش عزت نفس باعث خجولی می شود و خجولی نیز باعث می شود که فرد نتواند در جمع صحبت کند. حال اگر همان فرد را تمرین دهید که در جمع حرف بزند، عزت نفس او تغییری نخواهد کرد. در مباحث توسعه فردی، راهکارهای متعددی برای افزایش عزت نفس وجود دارد. در اینجا به ذکر چند راهکار عملی و موثر می پردازیم.
تمرکز
انجام یک کار با تمرکز بیشتر، یعنی احترام و ارزش بیشتر به خود. مثلا اگر صبحانه را بدون هیچ عجله ای، با حوصله و تمرکز بیشتری میل نمایید نسبت به حالتی که همزمان با پوشیدن لباس و عجله میل می کنید، پایه های عزت نفس شما محکم تر خواهد شد. هرچه شتاب و سرعت را در انجام کارها کمتر کنید، یعنی فشارهای محیطی را نادیده می گیرید و این یعنی توجه به خود. البته تمرکز در هر کاری، از جمله راه رفتن، سخنرانی کردن و … دقت و کیفیت آن کار را نیز افزایش می دهد و در نتیجه با دستاوردهای بهتر، عزت نفس نیز شکوفاتر خواهد شد.
بهداشت شخصی
شاید هیچ جایی به موضوع رابطه بهداشت شخصی و عزت نفس اشاره نشده باشد، لیکن با قاطعیت می توان گفت هرچه جسم خود را پاکیزه نگه دارید، لباسهای تمیزتر بپوشید و به بهداشت شخصی خود، اهمیت بیشتری بدهید، احساس ارزشمندی شما نیز بیشتر و بیشتر می شود.
هنر دیدن تفاوت ها به جای مقایسه و قضاوت ها
هر مقایسه ای همراه با قضاوت خواهد بود. نتیجه این قضاوت نیز دو چیز است: یا خودکم بینی و احساس حقارت و یا خودبزرگ بینی و غرور. نتیجه اینکه، مقایسه خودمان با دیگران اساسا غلط است. مقایسه دو پدیده باهم زمانی منطقی و معقول به نظر می رسد که از تمامی جوانب مثل هم باشند و صرفا از یک جنبه که مورد مقایسه قرار می گیرند، باهم تفاوت داشته باشند. از آنجائیکه هر انسانی از نظر ژنتیک، شرایط کودکی، باورها و عقاید، اهداف و آرزوها، توانمندیها و پتانسیل ها، و … منحصر به فرد است، مقایسه دو انسان باهم نیز نمی تواند صحیح باشد.
یکی از عالی ترین هنر هر فردی ، هنر دیدن تفاوت هاست. تفاوت های فردی را بدون مقایسه و قضاوت دیدن، کاری است که باید مدام تمرین کنیم. نهایت زیبایی و رضایتمندی در درک تفاوت هاست. قرار نیست همه انسانها مثل ما فکر کنند، مثل ما رفتار کنند و مثل ما حرف بزنند. یکی از ریشه های عدم رضایت ما از زندگی نیز این است که در ذهن خود ترازویی ساخته ایم که باورها و رفتارها و داشته ها و نداشته های دیگران را با آن می سنجیم. برای رسیدن به آرامش و عزت نفس در زندگی باید این ترازوها را شکست و تفاوت ها را دید.

ورزش و عزت نفس
ز نیرو بود مرا را راستی ز سستی کژی زاید و کاستی (فردوسی بزرگ)
ضعف جسمانی بی تردید منجر به ضعف اعتماد به نفس و احساس شایستگی می شود. ورزش و تقویت قوای جسمانی از هر حیث، تاثیر مثبت و مستقیمی روی احساس توانمندی و احساس شایستگی و نتیجتا عزت نفس ما خواهد داشت. یک برنامه ورزشی منظم، تا حد زیادی هم رخوت و افسردگی و کسالت را از ما دور می کند و هم شادی و نشاط و سرزندگی را به ارمغان می آورد.
توسعه مهارتها
فراگیری مهارتهای جدید و کاربردی، و البته مهارتهای مفید و ارزشمند، عزت نفس را توسعه می دهد. تصور کنید در یک ساحل در حالی که به تفریح نشسته اید، آن طرف تر کودکی در حال غرق شدن است و شما با مهارت بالای شنای خود به درون آب می پرید و وی را نجات می دهید. می توانید حدس بزنید بعد از این عمل چه احساسی به شما دست خواهد داد؟ این همان گوهر گرانبها و نایاب احساس ارزشمندی است که عزت نفس را توسعه می دهد.
گفت و گوی درونی مثبت
هر انسانی مدام در حال گفت و گو با نفس خودش است. در روانشناسی اصطلاحی وجود دارد به نام نشخوار فکری. در واقع در هر لحظه ما افکار زیادی به سراغمان می آید و در مورد آنها با خودمان گفت و گو می کنیم. کیفیت این گفت و گو ها، می تواند حس خوشایند یا ناخوشایندی را به ما منتقل کند. برخی از این گفت و گو ها اساسا بیهوده هستند که باید از ذهن پاک شوند. یک ذهن آگاه و هدفمند می تواند با خالی کردن خود از افکار و گفت و گوهای منفی و باطل، گفت و گوهای مثبت و قدرشناسی را جایگزین کند و عزت نفس بالایی را برای خود به ارمغان بیاورد.
اساس بهره وری فردی، تمرکز روی اقدام بعدی است. دوید آلن
انجام کارهای ارزشمند
اگر بپذیریم که عزت نفس یعنی احساس ارزشمد بودن، قدم بعدی این است که لیستی از ارزش ها را مشخص کنیم. مثلا کمک به دیگران یک ارزش است. صداقت یک ارزش است. حال، انجام هر کاری که در باور ما یک ارزش باشد، احساس ارزشمند بودن (عزت نفس) را تقویت می کند.

نویسنده: دکتر علی جمشیدی

ehsan shaabani

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  لینک کوتاه :
  لوگوی ماد

  تمامی حقوق این سایت برای موسسه آموزش عالی آزاد ماد است و کپی برداری از آن پیگرد قانونی دارد.